Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
A testület azt írta, az ítélet tartalmával kapcsolatban a magyar sajtóban és közéletben számos félreértés és tévhit terjedt el.
Ahogy arról a Mandinerben beszámoltunk, kampányt indított az Európai Bizottság magyarországi képviselete annak kapcsán, hogy az Európai Unió Bírósága példátlan büntetéssel sújtotta Magyarországot a migrációs politikája miatt.
A testület Facebook-posztot közölt, amelyben azt állítja, az uniós bíróság nem kötelezi Magyarországot sem illegális migránsok befogadására, sem az ország jogszerű határvédelmi intézkedéseinek feladására, mindössze azt állapította meg, hogy „Magyarország nem tartott be közös előírásokat a menedékkérelmek benyújtásával és az illegális migránsok visszaküldésével kapcsolatos eljárásokban” – fogalmazott.
Majd azzal folytatja, a bíróság azt is megállapította, ezzel
Magyarország a többi tagállamra hárította az uniós jog betartásának felelősségét és költségeit,
ez pedig sérti a szolidaritás és a tagállamok közötti igazságos felelősségmegosztás elvét. „Az Európai Unió Bírósága az után szabott ki bírságot 2024-ben, hogy Magyarország nem hajtotta végre a korábbi, 2020. évi ítéletet” – írják.
Emlékezetes, hogy a júniusi ítélet alapján 200 millió eurós egyszeri, illetve további napi egymilliós büntetést szabtak ki Magyarországra, ami példátlan a bíróság gyakorlatában. A kormány már a nyár folyamán közölte: igazságtalannak és méltatlannak tartja a büntetést, illetve annak mértékét, ezért nem hajlandó fizetni. Szeptemberben a nekünk járó, ki nem fizetett uniós forrásokból vonta le Brüsszel a mintegy nyolcvan milliárd forintos összeget.
A Mandiner a kampány miatt megkereste az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletét,
és a következő kérdésekkel fordultunk hozzá:
A testület néhány nap elteltével a következő válaszokat adta:
„Feladatkörének megfelelően az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete számos csatornán – többek között a Facebookon – rendszeresen tényszerű tájékoztatást nyújt a magyar közvéleménynek a Bizottság tevékenységével összefüggő kérdésekben.
Így a Képviselet például november 28-án Facebook-posztban tett közzé tájékoztatást az Európai Unió Bíróságának június 13-i ítéletével kapcsolatban.
E tájékoztatást az indokolta, hogy
az ítélet tartalmával kapcsolatban a magyar sajtóban és közéletben számos félreértés és tévhit terjedt el.
Az ítélet alapjául szolgáló eljárást az Európai Bizottság indította, így feladatunk és célunk elősegíteni, hogy az ügyről tényeken alapuló diskurzus legyen folytatható a magyar közéletben.
A fenti cél elérése érdekében a Facebook-poszt láthatóságát – számos más közösségimédia-tartalmunkéhoz hasonlóan – szerény költségvetés felhasználásával megnöveltük. Enélkül ugyanis tapasztalataink szerint a platform algoritmusa legfeljebb a Facebook-követőink néhány százaléka számára tenné azt láthatóvá, ami a fenti célok eléréséhez nyilvánvalóan nem elegendő. A láthatóság növelésére ezúttal 600 eurót fordítottunk.
Mivel a tájékoztatással a teljes magyar közéletet igyekeztünk megcélozni, nem alkalmaztunk semmilyen szűrést az elérendő Facebook-felhasználók tekintetében.”
Nyitókép forrása: Facebook